Trawniki w Polsce rzadko przypominają swój angielski lub amerykański ideał. Zamiast gęstej, zielonej, nisko przystrzyżonej darni w polskich miastach napotykamy bliżej nieokreślone zbiorowiska traw i roślin dwuliściennych, które trawnikami są tylko z nazwy. Z czego to wynika? Czy można tego uniknąć?

Na terenach publicznych trawniki są podstawowym elementem wypełnienia przestrzeni, stanowiąc tło dla innych elementów dekoracyjnych – rzeźb, rabat czy soliterowych form roślin. Trawniki parkowe umożliwiają aktywną rekreację i kontakt z żywą przyrodą mieszkańcom miast, zaś przyuliczne minimalizują wpływ ruchu samochodowego na otoczenie i zwiększają wilgotność powietrza1.


Zamiast gęstej, zielonej, nisko przystrzyżonej darni w polskich miastach napotykamy bliżej nieokreślone zbiorowiska traw i roślin dwuliściennych, które trawnikami są tylko z nazwy.

Poszczególne typy trawników różnią się podstawową funkcją, składem granulometrycznym podłoża, liczbą i grubością jego warstw, a także składem gatunkowym i odmianowym. Jednak w powszechnej opinii ideałem trawnika pozostaje trawnik gazonowy – i to najlepiej względnie odporny na deptanie. Inne typy trawn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?