Wielowymiarowe podejście ekologii miasta (ang. urban ecology), interdyscyplinarnej dziedziny kształtującej się dzięki dokonaniom nauk socjologicznych, ekonomicznych, politycznych i biologicznych, umożliwia zrozumienie funkcjonowania miast i prowadzi do tworzenia skutecznego modelu tzw. miast przyjaznych środowisku.

 

Jedną z głównych ról w procesie wdrażania ?przyjaznego modelu? mają architekci krajobrazu, prowokując okazje do ponownego połączenia ludzi z przyrodą. Nowojorski architekt krajobrazu ? Thomas Balsley ? poprzez praktykę w zgodzie z zasadami ekologii miejskiej oraz unikalne połączenie kreatywności i innowacji w procesem publicznym, doprowadził do tworzenia wysokiej klasy przestrzeni, stawiającej na pierwszym miejscu kryteria zdrowego krajobrazu miejskiego oraz jakości życia.

Ponura perspektywa niosąca symbiozę

Thomas Balsley urodził się w 1943 r. i studiował na Uniwersytecie Syracuse, a następnie w SUNY College of Environmental Science and Forestry. W 1970 r. przeprowadził się do Nowego Jorku, by założyć własną pracownię projektową Thomas Balsley Associates. Miasto w tym okresie nie było idyllą, synonimem beztroskiego życia czy niekończących się możliwości, stereotypu, który nakreśla się w obecnych czasach. Nowy Jork w latach 70. i 80. XX w. stał na skraju bankructwa. Miasto pogrążone było w ciemności problemów społecznych, bezrobocia i jednoczesnego rozkwitu narkotykoweg...