Z problemem suszy w zieleni miejskiej można radzić sobie, nie tylko sadząc gatunki dobrze radzące sobie z niedostatkiem wody, ale także wykorzystując środki agrotechniczne i modyfikując sposoby pielęgnacji roślin.

 

Warto zadbać o racjonalne nawadnianie roślin, ich ściółkowanie, stosować preparaty wspomagające rośliny w okresach suszy (szczepionki mikoryzowe, superabsorbenty, biostymulatory).

 

Zabiegi pielęgnacyjne

Susza glebowa i przesuszone powietrze to jedne z głównych czynników wpływających niekorzystnie na wzrost roślinności miejskiej. Upały, rzadkie i skąpe opady w okresie wiosenno-letnim, podczas pełni wegetacji roślin, osłabiają ich wzrost, pogarszają kondycję, zwiększają podatność na choroby i szkodniki oraz obniżają walory dekoracyjne. Bardzo ważne jest w tej sytuacji prawidłowe nawadnianie roślin (w odpowiednim czasie, we właściwy sposób, dobrze dobraną dawką) ? musi być ono efektywne, bez strat wody, którą należy oszczędnie gospodarować.

Przed sadzeniem roślin warto wzbogacić glebę w materię organiczną (np. kompost, rozłożony obornik). Wzrost jej zawartości w glebie o 1% zwiększa retencję wody w wierzchniej warstwie o 100 m3/ha. Po sadzeniu należy wokół roślin rozłożyć ściółkę grubości 5?10 cm (odkwaszona, rozdrobniona kora, kompost, drobne zrębki), która zmniejszy parowanie wody i pozwoli ograniczyć częstotliwość podlewania. Wypełnia się nią m...