Minął rok od momentu przejęcia nadzoru nad zielenią przydrożną przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Ten rok był dla nas rokiem nauki i ciężkiej pracy. Patrząc z perspektywy tych 12 miesięcy, należy przyznać, że wiele pomysłów zostało zrealizowanych, a wiele innych jest w trakcie realizacji.

Priorytetowym zadaniem jest dla nas Zielony Budżet gdyż Lublin jako pierwsze miasto w Polsce wdrożył ten projekt i już czwarty raz realizuje zgłoszone przez mieszkańców ?zielone? projekty. Co roku w ramach Zielonego Budżetu za blisko 2 mln zł powstają nowe skwery, ogródki kieszonkowe, rabaty, aleje drzew, łąki kwietne itp.

W ostatnich miesiącach diametralnie zmieniło się podejście do lubelskich trawników i właśnie im poświęćmy więcej uwagi. Trawniki są podstawowym elementem terenów zieleni, najprostszym i najbardziej naturalnym pokryciem powierzchni gleby. Trawniki w pasach drogowych mają bardzo duże znaczenie dla estetyki, jakości powietrza i mikroklimatu przestrzeni publicznej, a utrzymanie ich wymaga wielu zabiegów agrotechnicznych np. nawożenia, pielenia, podlewania czy częstego koszenia.

Ze względu na ograniczone środki finansowe zabiegi pielęgnacyjne w obrębie trawników związane są właśnie przede wszystkim z koszeniem. Z upływem lat zakładane trawniki ulegają zachwaszczeniu, procentowy udział wysiewanych gatunków traw maleje do 17?33%, zaś w ich miejsce pojawiają się gatunki zielne. Zróżnicowany skład gatunkowy takiej murawy,...