Ekologiczna edukacja
O tym, jak powstaje ciepło systemowe i jakie ma ono znaczenie dla zdrowia, można, a nawet należy uczyć już w szkole podstawowej. Taki program edukacyjny to inwestycja w proekologiczną wiedzę przyszłych pokoleń.
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie w ramach Programu Promocji Ciepła Systemowego przygotowała kompleksowe materiały edukacyjne dla nauczycieli, dzięki którym najmłodsi poznają, czym jest ciepło systemowe i jak dzięki niemu można redukować zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym w dorosłym życiu będą świadomie podejmować decyzje o wyborze najlepszych dla nich sposobów ogrzewania ich mieszkań. Program realizowany jest we współpracy z kuratoriami oświaty oraz urzędami miast, a docelowo z Ministerstwem Środowiska i NFOŚiGW.
Europejska strategia dla branży ciepłowniczej (district heating and cooling ? DHC) zakłada długofalowe działania edukacyjne w zakresie poszanowania energii. Program edukacyjny promujący zalety ciepła systemowego został przygotowany we współpracy z Fundacją Motessori Bonaventura. To ważne, ponieważ metoda nauczania propagowana przez fundację, której twórczynią była włoska lekarka Maria Montessori, kładzie nacisk na samodzielny rozwój dziecka. Ich głównym zadaniem i sposobem na edukację dzieci jest wspieranie ich spontaniczności i twórczości, a także umożliwianie im wszechstronnego rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. Ten sposób pojmowania zdobywania wiedzy wpisuje się w program eduka...