W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zainteresowanie sanitacją ekologiczną. Dzięki niej odpady bytowe są usuwane i ponownie zagospodarowywane przy zapewnieniu odpowiednich warunków higienicznych oraz odzysku substancji odżywczych.

Ten niedrogi i łatwy w stosowaniu sposób stanowi alternatywę dla tradycyjnej kanalizacji ?end-of-pipe?. Jednym z rozwiązań sanitacji ekologicznej jest instalacja sanitarna z rozdziałem ścieków żółtych przy zastosowaniu biotoalety. Odseparowana uryna, pomimo że stanowi jedynie ok. 2% ścieków bytowych, zawiera aż 80% azotu, niemal 50% fosforu i 54% potasu. To innowacyjne rozwiązanie pozwala, by związki odżywcze ponownie mogły trafić do obiegu naturalnego.

W niniejszym artykule przedstawiono przykłady instalacji ekosanitarnej z rozdziałem ścieków żółtych oraz wskazówki praktyczne dotyczące jej projektowania i budowy, poparte doświadczeniami z pracy istniejących obiektów.

Charakterystyka ścieków żółtych

Ścieki bytowe stanowią mieszaninę zużytej wody i różnego rodzaju substancji stałych, płynnych i gazowych, powstających w wyniku przemiany materii w organizmie człowieka, utrzymania higieny, ochrony zdrowia oraz innych czynności związanych z zaspokajaniem codziennych potrzeb.

Ścieki bytowe charakteryzują się wysokim stężeniem substancji odżywczych. Dobową dawkę azotu, fosforu i potasu od jedn...