Kolejna faza Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego, realizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, rozpoczęła się w styczniu 2012 r. Jednym z jej elementów było przeprowadzenie kompleksowych badań opinii publicznej, których wyniki zostały opracowane w formie obszernego raportu pt. „Badanie świadomości osobistego wpływu człowieka na środowisko”. Obok przeróżnych zagadnień środowiskowych, analizowano także zachowania i postawy Polaków dotyczące energii i jej oszczędzania.
 
Badania wykonane przez firmę Biostat w marcu 2012 r. obejmowały zagadnienia poświęcone skali powszechności działań proekologicznych wśród respondentów, skali świadomości osobistego wpływu na środowisko naturalne, skłonności do racjonalnego używania zasobów, a także ogólnych postaw w zakresie ochrony środowiska. W badaniu przeprowadzonym metodami CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo) oraz ankiety audytoryjnej wzięły udział cztery różne grupy badawcze: dzieci i młodzież, edukatorzy (w tym m.in. nauczyciele i działacze organizacji pozarządowych), urzędnicy samorządowi oraz przedstawiciele przedsiębiorców i pracowników firm, łącznie 1024 osoby z terenu całego kraju.
 
Wyniki przeprowadzonych badań są bardzo ciekawe. Odpowiadając, na pytanie odnośnie stosowania działań proekologicznych, aż 94,5% respondentów zadeklarowało, że racjonalnie używa energii. Okazało się, że w największym stopniu takie działania stosuje grupa urzędników samorządowych, a w najmniejszym – dzieci i młodzież.
Wśród powodów racjonalnego używania energii najczęściej wymieniano oszczędność pieniędzy oraz chęć ochrony środowiska. Ponad połowa dzieci i młodzieży deklarowała, że robi to „z przyzwyczajenia”, co jest dobrym prognostykiem dla przyszłych zachowań proekologicznych dorosłych Polaków. Inne podawane przyczyny oszczędzania to: chęć dawania dobrego przykładu innym oraz przekonanie o słuszności swojego postępowania czy też działanie za namową rodziny, sąsiadów i znajomych.
 
Najpopularniejszymi sposobami oszczędzania energii są: korzystanie z energooszczędnych żarówek i wyłączanie światła po wyjściu z pokoju – odpowiednio 85,8% i 82,1%. Następne najczęściej praktykowane działania to używanie energooszczędnego sprzętu RTV i AGD (50,1%) i wyłączanie sprzętu z trybu czuwania (43,5%). Ponad jedna trzecia uszczelnia okna i ociepla dom oraz nie korzysta jednocześnie z wielu urządzeń elektrycznych. 28,9% zakręca kaloryfery, obniżając temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jedynie 8,4% ankietowanych korzysta z odnawialnych źródeł energii.
Pełny raport z przeprowadzonych badań jest dostępny na stronie internetowej Fundacji Nasza Ziemia www.naszaziemia.pl.
 

Artykuł powstał w ramach Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego, edycja 2011-2014, dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Autorem i koordynatorem kampanii jest Fundacja Nasza Ziemia.

 
Marta Kałużyńska, Fundacja Nasza Ziemia, Warszawa