Woda jest groźnym żywiołem, trudnym do opanowania, ale stwarzającym szereg możliwości. W miastach równie poważne problemy powoduje jej nadmiar, jak i niedobór. Ma decydujący wpływ na atrakcyjność przestrzeni, pełni funkcje kompozycyjną, stanowi punkt odniesienia, a także miejsce spotkań mieszkańców.
Nierozsądne gospodarowanie zasobami wodnymi, poza niedoborem wody, powoduje również wzrost ryzyka wystąpienia powodzi. Zabudowa powierzchni i nadmierne uszczelnienie gruntu wywołane procesem urbanizacji sprawia, że woda deszczowa zamiast ulegać infiltracji (przesiąkaniu do gleby) i ewapotranspiracji (parowaniu z powierzchni terenu), odprowadzana jest do kanalizacji, więc cieki wodne ulegają przeciążeniu i zwiększa się ryzyko podtopień oraz powodzi6. Wzmożony spływ powierzchniowy powoduje obniżenie się poziomu wody gruntowej, a przesuszenie gruntu ogranicza zróżnicowanie siedlisk fauny i flory, w wyniku czego ubożeje krajobraz miasta.
 
Racjonalna gospodarka wodna
Według Sztokholmskiego Instytutu Ochrony Środowiska, aż jedna trzecia ludności świata żyje na obszarach dotkniętych umiarkowanym lub ostrym niedoborem wody. W związku z tym racjonalna gospodarka wodna staje się czymś niezwykle ważnym dla poprawienia warunków bytowania w środowisku miejskim.
Obecnie woda w polskich miastach występuje, poza naturalnymi rzekami i akwenami, w sztucznych...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?