W obecnym stanie prawnym uzyskanie zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów, na podstawie art. 83 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2012 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), bywa w wielu przypadkach kłopotliwe oraz zajmuje sporo czasu. Nie w każdym przypadku decyzja kończąca postępowanie jest także satysfakcjonująca dla podmiotu zainteresowanego usunięciem drzew lub krzewów.
Organ prowadzący postępowanie może bowiem uwzględnić wniosek tylko w części lub nałożyć obowiązki wiążące się z koniecznością poniesienia poważnych kosztów przez posiadacza nieruchomości (np. w postaci opłat za korzystanie ze środowiska lub wymogu wykonania nasadzeń kompensacyjnych). W takich przypadkach beneficjent zezwolenia zainteresowany jest jak najszybszym skorzystaniem z przyznanych mu uprawnień, z jednoczesnym kwestionowaniem w odwołaniu nałożonych na niego obowiązków. Dlatego w praktyce uprawnieni do usunięcia drzew lub krzewów próbują wnosić odwołanie nie od całego zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, ale jedynie od jego części, w której np. zostali zobowiązani do wniesienia opłat za korzystanie ze środowiska lub do wykonania nasadzeń kompensacyjnych.
 
Wydawanie decyzji
Takie postępowanie ma na celu umożliwienie skorzystania z zezwolenia w części niekwestionowanej przez podmiot zainteresowany usunięciem drzew, ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?