Koncepcja dla Olsztyna
Do 12 kwietnia br. można wziąć udział w otwartym konkursie, którego przedmiotem jest „Opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia projektowanego pomnika Armii Krajowej przy alei M. J. Piłsudskiego w Olsztynie”. Celem konkursu, ogłoszonego przez gm. Olsztyn jest zaproponowanie najlepszego rozwiązania w ramach rewitalizacji istniejącego zagospodarowania. Chodzi o takie przekształcenie terenu, aby umożliwić usytuowanie pomnika Armii Krajowej jako dominanty plastycznej.Organizatorzy chcieliby, żeby nadesłane prace konkursowe powiązały następujące przestrzenie publiczne – plac Jana Pawła II i obszar aspirujący do miana placu miejskiego w rejonie skrzyżowania al. M. J. Piłsudskiego i ul. Dąbrowszczaków.Uczestnikami konkursu mogą byćarchitekci, architekci krajobrazu i specjaliści z branży. Projektantem prowadzącym musi być jednak architekt. Założeniem konkursu jest przygotowanie dokumentacji projektowej budowy pomnika wraz z jego otoczeniem oraz sukcesywne przekształcanie tego terenu w przestrzeń o wysokiej jakości zagospodarowania. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w sprawie opracowania dokumentacji projektowej. Planowane są także dwa wyróżnienia, w ramach których twórcy projektów otrzymają po 2,5 tys. zł.
 
Kropla drąży skałę
Pierwszego dnia 15. Targów Roślin i Architektury Krajobrazu MIASTO OGRÓD – Zielony design, a więc 19 kwietnia br., odbędzie się kolejna konferencja z cyklu „Woda i zieleń w mieście”. Tym razem zostanie zorganizowana wspólnie przez Międzynarodowe Targi Szczecińskie i redakcję miesięcznika „Zieleń Miejska”. Jej tytuł: „Kropla wody drąży skałę – metamorfoza zieleni poprzez wodę” ma nawiązywać do zmieniającej się świadomości architektów krajobrazu, decydentów i mieszkańców miast w kontekście kształtowania zielonej przestrzeni miejskiej przy uwzględnieniu wody. Specjaliści opowiedzą m.in. o pływających wyspach, ekologicznych sposobach oczyszczania stawów, odzysku wody opadowej i technicznych aspektach ochrony brzegów rzek. Przedstawią także ciekawe aranżacje, w których zieleń i woda występują w harmonii. Udział w konferencji jest bezpłatny. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej www.abrys.pl. Zgłoszeń należy dokonywać za pośrednictwem Międzynarodowych Targów Szczecińskich.
 
Architektura krajobrazu w środkowej Europie
Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu zaprasza do udziału w szóstej edycji konferencji „Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka”, która odbędzie się 22 marca br. w Warszawie (Aula Kryształowa, SGGW). Spotkanie zostanie poświęcone architekturze krajobrazu i jej zmianom w krajach Europy Środkowej. Prelegenci z Czech, Węgier, Słowacji i Polski przedstawią swoje najciekawsze projekty, podzielą się doświadczeniem i refleksjami na temat kondycji architektury krajobrazu w naszym regionie. Prezentacje zilustruje wystawa „Współczesna architektura krajobrazu w krajach Grupy Wyszehradzkiej”. Ekspozycję, złożoną z 40 wybranych projektów z krajów partnerskich, SAK przygotowało wspólnie z Uniwersytetem Corvinus (Budapeszt) i stowarzyszeniami branżowymi z Czech i Słowacji. Po wizycie w Warszawie będzie ją można zobaczyć kolejno w Pradze, Nitrze i Budapeszcie. Finansowanie wystawy zapewnia Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.