Ekologiczne wydarzenia Poznania
Tegoroczna edycja targów POL-ECO-SYSTEM przyciągnęła do Poznania rzeszę branżowców. Jednak uwaga świata wodno-ściekowego skierowana była na Kongres ENVICON, towarzyszący poznańskim targom od 1997 r. To w trakcie tego wydarzenia przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentowali najnowsze informacje o kondycji i przyszłości branży wod-kan.
Międzynarodowe Targi Technologii i Produktów dla Zrównoważonego Rozwoju i Usług Komunalnych POL-ECO-SYSTEM 2015, czyli dawniejsze targi Poleko, Komtechnika i Gmina, stanowiły okazję do prezentacji technologii w duchu eko oraz smart. Umożliwiły też wypowiedzenie się branży ochrony środowiska na temat kierunków zmian. Podczas trwania imprezy (27-30 października br.) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zaprezentowało się grono wystawców z Polski i zagranicy.
Ziemia to nasz wspólny dom
Targi POL-ECO-SYSTEM to nie tylko wystawa, ale również wydarzenia i konferencje branżowe, których w 2015 r. odbyło się blisko 50, a wśród nich debata ?Ekologia w jedności z ekonomią ? wymiar globalny?, moderowana przez prof. Andrzeja Mizgajskiego, przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Udział w niej wzięli kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady ?Iustitia et PAX? oraz minister środowiska Maciej H. Grabowski, którzy dyskutowali m.in. o encyklice papieskiej ?Laudato si?, poświęconej trosce o Ziemię jako o wspólny dom. ? Cały świat jest interesariuszem biznesu. Nie można tworzyć dobrobytu bez dbałości o środowisko. Nie można tworzyć dobrobytu bez solidarności z pracownikami, którzy biorą udział w tym procesie i z ludźmi uboższymi. Każda działalność, która ma wpływ na ekologię, ma wymiar globalny i trzeba o tym pamiętać ? mówił kardynał Turkson.
ENVICON ? sprostanie ekologicznym wyzwaniom
Szczególne znaczenie dla branży wod-kan miał w tym roku Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON, poprzedzający targi POL-ECO-SYSTEM. Dwudniowe wydarzenie zorganizowane przez firmę Abrys stanowiło okazję do dyskusji na temat kluczowych wyzwań, które stoją głównie przed gospodarką odpadową i wodno-ściekową. W gronie ponad 700 uczestników tegorocznego Kongresu znaleźli się goście, reprezentujący europejskie i światowe organizacje ochrony środowiska, którzy przekazali słuchaczom najświeższe informacje o polityce Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska.
Komisję Europejską reprezentował Georges Kremlis, szef oddziału Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska, który, podsumowując dokonania UE z ostatnich lat i wskazując przyszłościowe cele, przypominał, że: ? Około 80 mld euro to kwota przewidziana dla Polski na lata 2014-2020 i trzeba zastanowić się, jak z niej najlepiej skorzystać. Komisja Europejska będzie robiła wszystko, co jest możliwe, aby pomóc Polsce w optymalny sposób zagospodarować te środki ? mówił. Podkreślał także, że problem opóźnienia Polski w wypełnianiu unijnych zobowiązań wynika z braku podejścia strategicznego, zarówno w gospodarce odpadami, jak i w sektorze wodno-ściekowym. ? Polska do momentu akcesji powinna dokonać transpozycji przepisów z zastrzeżeniem okresów przejściowych. W tym przypadku można było przewidzieć dłuższe okresy przejściowe, np. dotyczące kwestii ściekowych ? mówił G. Kremlis.
Udoskonalanie branży wod-kan
Jedna z sesji tematycznych kongresu została poświęcona branży wod-kan. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień przedstawicieli organizacji EurEeau, Neila Dhota oraz dr Klary Ramm-Szatkiewicz, którzy omówili europejskie modele gospodarki wodno-ściekowej i podjęli próbę znalezienia idealnego wzorca. Okazało się jednak, że takowy nie istnieje, a polska branża powinna przede wszystkim skupić się na doskonaleniu tego, co już ma, wprowadzać różne formy kontroli, a także nadrobić zaległości, m.in. w wypełnianiu założeń KPOŚK oraz poprawić bezpieczeństwo systemu dostarczania wody do spożycia.
Innym palącym tematem w krajowej gospodarce wod-kan jest obecnie zwiększenie efektywności systemów wodociągowo-kanalizacyjnych. Tę kwestię omówiono m.in. podczas panelu dyskusyjnego, moderowanego przez Annę Lembicz, redaktor prowadzącą miesięcznik ?Wodociągi-Kanalizacja?. Dyskutanci zgodzili się, że zwiększenie efektywności to problem interdyscyplinarny. Można rozpatrywać go z punktu widzenia zarządzania przedsiębiorstwami wod-kan, a także pod kątem optymalizacji prowadzonych działań i innego spojrzenia na pracę systemów wodno-ściekowych. Przewodniczący Rady IGWP, dr inż. Tadeusz Rzepecki, jako działania zmierzające do optymalizacji pracy przedsiębiorstw wod-kan wymienił m.in. zmniejszanie strat wody, edukację ekologiczną społeczeństwa, skutkującą zmniejszeniem częstotliwości występowania zatorów, oraz właściwą gospodarkę energetyczną obiektów wod-kan.
Bardzo istotna w panelowych rozważaniach była także kwestia odnawialnych źródeł energii. Słuchacze dowiedzieli się, że w 2016 r. planowane jest uruchomienie systemu aukcyjnego, a produkcja energii prosumenckiej ma pełne poparcie ze strony UE. ? W ustawie o OZE zostały uwzględnione propozycje Izby, które dotyczyły definicji biomasy. Sprawa była szczególnie ważna dla branży w sytuacji, gdy kończy się ustawowy okres umożliwiający składowanie osadów. Uznanie osadów za biomasę pozwala starać się o środki unijne na budowę biogazowni potrzebnej do produkcji energii. Z kolei generowanie biogazu zmniejszy ilość osadów ściekowych wymagających zagospodarowania ? mówiła prezes IGWP, Dorota Jakuta.
Martyna Matuszczak