Co słychać u laureatów Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu z 2010 r.? Czy nadal tak aktywnie działają w kierunku edukacji ekologicznej i mogą być przykładem dla innych? Zobaczmy.
Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1 z Gorzowa Wlkp. – laureat Konkursu w kategorii „Edukacja Ekologiczna” – w marcu br. znalazł się w gronie dwunastu certyfikowanych obiektów, które podczas międzynarodowej konferencji „Rozwój zrównoważony w praktyce”, zorganizowanej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, otrzymały tytuł Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Co więcej, był jednym z sześciu zwycięzców i otrzymał bon o wartości 5000 euro. Uzyskany tytuł oraz nagroda to efekt przystąpienia szkoły do konkursu w ramach projektu „Aktywna edukacja ekologiczna na Zielonych Szlakach – Greenways”. W ramach innego projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska – programu „Szkoły dla Ekorozwoju” – ośrodek zrealizował akcję „Gorzowskie szkoły pełne energii”, której celem było dotarcie do różnych grup mieszkańców: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców, urzędników i przedsiębiorców. Do inicjatywy przystąpiło 11 placówek, które angażowały się w realizację zadań związanych z racjonalną gospodarką energią. Dzieci uczestniczyły w wycieczce do elektrowni wiatrowej i wodnej, przygotowywały gazetki tematyczne, pisały scenariusze. Ponadto pod koniec marca zorganizowano akcję „Posądźmy drzewa, bez nich żyć się nie da”. Placówki otrzymały 630 sadzonek drzewek i krzewów, które ubogaciły tereny wokół szkół. Wydano także publikację „Gorzowskie szkoły pełne energii” z autorskimi scenariuszami zajęć, przygotowanymi przez nauczycieli biorących udział w projekcie. Podsumowanie akcji odbyło się na początku czerwca br. – zaprezentowano wówczas programy artystyczne przygotowane przez dzieci, a także odbyła się wystawa makiet energetycznych i innych prac uczniów.
Kolejny z laureatów tej kategorii Pucharu Recyklingu, Urząd Miasta w Sanoku, 15 kwietnia br. zakończył dwuletni projekt „Eko-Sanok – zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców miasta”. Mimo iż akcja dobiegła już końca, zapoczątkowane podczas niej inicjatywy ekologiczne są kontynuowane. Już pod koniec kwietnia po raz czternasty Urząd Miasta w Sanoku wraz z Ligą Ochrony Przyrody zorganizował akcję „Drzewko dla sanoczan”. Tłumy ludzi ustawiały się w kolejce po drzewka, by zasadzić je w swoich ogródkach. Dużą część sadzonek otrzymały szkoły i przedszkola, aby zazielenić okolice swoich placówek. Władze Sanoka zadbały także o wiedzę mieszkańców na temat zagadnień związanych z energią odnawialną. W maju br. w warsztatach w ramach projektu „Odnawialne Źródła Energii”, zrealizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, uczestniczyło ponad 250 sanoczan, w tym 91 nauczycieli i 140 uczniów.
Trzeci „Mistrz Edukacji Ekologicznej” – Zakład Zagospodarowania Odpadów (ZZO) z Poznania – wciąż odnosi kolejne sukcesy. Pod koniec maja w ramach akcji „Od ekosamorządu do ekospołeczeństwa” ZZO zajął drugie miejsce w konkursie „EkoFirma” za „Kompleksową gospodarkę odpadami – działania minimalizujące negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze w aglomeracji poznańskiej”. Nieodłącznym elementem tych kompleksowych działań jest edukacja ekologiczna prowadzona przez ZZO. Przykładowo na jednym z dwóch poznańskich Gratowisk odbył się Piknik Odpadowy. Były nie tylko zabawy i konkursy – organizatorzy zachęcali też mieszkańców Poznania do przyniesienia odpadów – m.in. za baterie, przeterminowane leki czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można było otrzymać ekologiczne gadżety. 7 maja br. Zakład włączył się w realizację akcji „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady”, której organizatorem była Fundacja Ekorozwoju. Dzięki poznańskiej inicjatywie zebrano 27 kg puszek, 700 kg makulatury, 180 kg PET-ów, 400 kg szkła kolorowego oraz 400 kg szkła białego. Ponadto ZZO zorganizował konkurs dla najmłodszych „Sposoby na odpady”, podzielony na trzy działania: konkurs plastyczny „Punkt Gromadzenia Odpadów Problemowych – centra recyklingu – czyli każdy poznaniak wie, co z odpadami dzieje się”, drugie – „Ekorzeźba, czyli mój sposób na odpady” oraz konkurs na stworzenie filmu zachęcającego do segregacji odpadów. Cechą charakterystyczną prowadzonej przez Zakład edukacji są wizyty Felka Flaszki i Brata Peta w placówkach oświatowych, którzy przekazują najmłodszym poznaniakom cenne rady na temat selektywnej zbiórki.
To tylko wybrane inicjatywy laureatów Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Pucharu Recyklingu w kategorii „Edukacja Ekologiczna”. Sądzę jednak, że ich wiosenne działania edukacyjne pokazują, iż nie spoczęli na laurach i zasłużyli na miano „Mistrzów Edukacji Ekologicznej”.
Aleksandra Kowalczyk, koordynator konkursów