Coraz częściej w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego znajdujemy klauzule zakazujące składowania odpadów. Jest to zazwyczaj sformułowane expressis verbis – czasami z użyciem innych terminów (np. „stałe składowanie”). Powstaje pytanie, co w rzeczywistości oznacza taki zakaz.

Ani pojęcie „składowania”, ani „stałego składowania” nie są terminami języka prawnego (tzn. brakuje ich legalnej definicji). Nie oznacza to jednak możliwości dowolnej interpretacji ich treści znaczeniowej.
W żadnym akcie prawnym nie zdefiniowano pojęcia składowania, które notabene nie musi odnosić się tylko do odpadów (np. składowanie w rozumieniu przepisów celnych). Byłoby to przy tym w większości wypadków zbędne. Tym samym zakres tej czynności i jej charakter prawny zależy w pierwszym rzędzie od przedmiotu, którego ona dotyczy. Jest oczywiste, że w wypadku odpadów decydujące znaczenie będą miały przepisy regulujące zasady gospodarowania odpadami.
 
Problem z terminologią
Analizę podstaw prawnych składowania odpadów trzeba rozpocząć od tezy na pozór nielogicznej – w Polsce składowanie odpadów nie zawsze odbywa się na składowisku. Tym samym dla dalszego toku rozważań konieczne jest dokonanie pewnych wstępnych ustaleń, polegających przede wszystkim na wyznaczeniu nieprzekraczalnych...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?