Każda świadomie podejmowana działalność ukierunkowana jest na osiągnięcie założonego, ściśle określonego celu, który może być zarówno mierzalny, jak i niewymierny. Efektów można oczekiwać natychmiast, w wyznaczonym przedziale czasowym lub w nieokreślonej przyszłości.
 
Cele służą zaspokajaniu potrzeb człowieka. W życiu gospodarczym podmioty, które są jego uczestnikami dążą do osiągnięcia zysku, rozumianego jako „nadwyżka wpływów nad wydatkami w działalności gospodarczej, dochód, zarobek”1. Dla przejrzystości niniejszych rozważań należy wyjaśnić również pojęcie odzysku, czyli „odzyskiwania czegoś, zwykle jakichś materiałów nadających się do powtórnego wykorzystania lub tego, co odzyskano z czegoś”1.
Przytoczone powyżej terminy nie są nowe, bowiem opisują zjawiska istniejące od zawsze. Ich zasięgu nie należy ograniczać do horyzontu czasu przewidzianego dla jednego czy kilku pokoleń. Niezależnie bowiem od dawności historycznej „zyskiwanie” i „odzyskiwanie” były jednymi z głównych dążeń ludzkości, determinującymi praktycznie każdą sferę jej istnienia.
Nowe spojrzenie ludzkości na zagadnienia rozwoju, w szczególności na potrzebę jego zrównoważenia, w kontekście uzyskania trwałych efektów wymusza uwzględnianie w działalności gospodarczej – obok e...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?