Ekonomiczne straty wskutek wycieków w sieci wodociągowej, cz.1
Straty wody towarzyszące komunalnym sieciom wodociągowym uważane są za kluczowy element minimalizacji kosztów systemów wodociągowych.
Dostawca wody ma zazwyczaj ograniczony wpływ na ilość wody pobieranej przez odbiorców oraz wykorzystywanej na potrzeby technologiczne sieci wodociągowej (płukania itd.). Z zasady ma on dostarczać w danej chwili tyle wody, ile wymagają odbiorcy, a potrzeby technologiczne sieci wymuszone są lokalnymi warunkami dostawy wody i jej właściwościami fizykochemicznymi. Za to straty wody mogą być ograniczane1 do wielkości optymalnej dzięki czterem procesom technologicznym.
Zmniejszanie strat wody sieci wodociągowej wywiera wpływ nie tylko na bieżące koszty eksploatacji, ale również na te związane z inwestycjami2. Przykładowo ujęcie, stacja uzdatniania wody, przewody przesyłowe i pompownie III stopnia ? w przypadku trwałego zmniejszenia strat mogą być zwymiarowane na mniejszy strumień wody w pełni pokrywającej nowe/mniejsze zapotrzebowanie sieci. W skrajnej sytuacji, zamiast budować dodatkową nową studnię (opcja 1), powinno się rozważyć, czy odpowiednie ograniczenie strat (opcja 2) i utrzymanie ich na stałym poziomie nie będzie tańszą alternatywą. W tym świetle ograniczanie strat wody jest jedną z wielu możliwości zaspokojenia zapotrzebowania na wodę, a jednocześnie zminimalizowania całkowitych kosztów jej dostawy. Oczywiste jest przy tym to, że racjonalna dostawa wody będzie polegała na wyk...