Czy przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne, których budowa z reguły jest przecież finansowana przez osobę ubiegającą się o przyłączenie nieruchomości do sieci, powinny być odpłatnie nabywane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne na własność, a dokładniej rzecz ujmując, czy osoba, która poniosła koszty ich budowy, może skutecznie wystąpić z takim żądaniem?

Pierwszą kwestią jest ustalenie potencjalnych podstaw prawnych, umożliwiających osobie, która poniosła koszty budowy przyłączy i jest ich właścicielem, zgłoszenia żądania wobec przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego o odpłatne ich przejęcie.

W grę wchodzą dwa przepisy: pierwszy znajdujący się w ustawie branżowej ? Ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej jako: u.z.z.w.), drugi zlokalizowany w akcie prawnym o zasadniczym charakterze dla regulacji stosunków między autonomicznymi podmiotami, a więc w Ustawie z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako: k.c.).

Zgodnie z art. 31 ust. 1 u.z.z.w.: osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie. Natomiast na mocy art. 49 § 2 k.c. osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1 [czyli urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania pły...