Artykuł przedstawia zakres prawa do zwykłego korzystania z wód, wskazanego w art. 36 Ustawy z 18 lipca 2001 r. ? Prawo wodne.

Zwykłe korzystanie z wód jest jednym z trzech rodzajów korzystania z wód, podlegających regulacji Ustawy z 18 lipca 2001 r. ? Prawo wodne (dalej P.w.)1. To kategoria pośrednia pomiędzy korzystaniem powszechnym a szczególnym.

Zakres podmiotowy i przedmiotowy

Uprawnienie do korzystania zwykłego przysługuje wprost na podstawie przepisów ustawy tylko właścicielowi gruntu, na którym woda się znajduje (art. 36 ust. 1 P.w.). Zakres przedmiotowy zwykłego korzystania z wód obejmuje powierzchniowe wody stojące, np. w stawach, oraz powierzchniowe wody płynące w rowach, znajdujące się w granicach nieruchomości gruntowej. Właściciel gruntu ma również prawo korzystania z wody podziemnej znajdującej się na jego gruncie (np. w studniach), pomimo że, zgodnie z art. 10 ust. 1a P.w., stanowi ona własność Skarbu Państwa. W ramach zwykłego korzystania właściciel nie może jednak wykonywać urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Zwykłe korzystanie z wody zostało również ograniczone w zakresie celu, któremu ma ono służyć. Przewidziano je do zaspokojenia potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego. Jednakż...