Ekonomiczno-prawne aspekty wprowadzenia ROP
Analiza procesu kształtowania systemu gospodarowania odpadami w Polsce, w tym implementacji zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), jednoznacznie wskazuje na całkowity brak kultury strategicznej i troski o porządek prawny.
Istniejący system stanowi konglomerat kopiowanych rozwiązań zarówno zagranicznych, jak i przedstawionych przez instytucje lobbujące na rzecz przemysłu. Polskie prawo odpadowe charakteryzuje daleko idąca europeizacja. Działalność legislacyjna ogranicza się do transponowania dyrektyw unijnych. Samodzielna aktywność ustawodawcy mająca na celu realizację oryginalnych rozwiązań prawnych jest nieznaczna.
W następstwie implementacji prawa unijnego ROP objęci zostali wprowadzający na rynek opakowania, pojazdy, baterie i akumulatory oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny, oleje, preparaty smarowe i opony. Odpowiedzialność ta dotyczy fazy pokonsumpcyjnej i jest odpowiedzialnością częściową. Jej zakres wyznaczają wymagane minimalne poziomy odzysku, recyklingu i zbiórki odpadów oraz obowiązki w zakresie tworzenia i udziału w systemie.
Przeniesienie na poziom krajów członkowskich kompetencji w definiowaniu ROP stwarza szerokie możliwości interpretacyjne. W praktyce zaś skutkuje podejmowaniem przez podmioty zobowiązane działań na rzecz narzucenia interpretacji zapisów dyrektyw. Opracowywane i rozpowszechniane dokumenty w przyszłości staną się płaszczyzną odniesienia.
Pojęcie rozszerzo...