Wydaje się, że wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni nadchodzi wiosna dla odnawialnych źródeł energii. Czekamy na aukcje, w których rząd chce zakontraktować ponad 2 tys. MW nowych instalacji OZE, w tym 1 tys. MW elektrowni wiatrowych na lądzie oraz 750 MW instalacji fotowoltaicznych, ale także biogazowni, instalacji wodnych i biomasowych.

Zmienia się powoli nastawienie polityków i urzędników, którzy coraz częściej zwracają uwagę na korzyści płynące z rozwoju nowoczesnej energetyki, niewykorzystującej paliw kopalnych. Rośnie świadomość dotycząca zanieczyszczenia powodowanego przez spalanie węgla i powstawania smogu. Zmiany klimatu też zaczynają być zauważane w innej perspektywie. Po latach zaprzeczania, że zmiany klimatu są pochodzenia antropogenicznego, także politycy w oficjalnych oświadczeniach godzą się z rzeczywistością. Ostatnio prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji zorganizowanej przez polski przemysł górniczy i energetyczny oraz związki zawodowe napisał: ?Zdajemy sobie sprawę, że powstrzymanie zmian klimatycznych i ochrona środowiska naturalnego to żywotny interes całej ludzkości, który wymaga wspólnego i zgodnego wysiłku społeczności międzynarodowej. (?). Dążenie do wspólnego celu, jakim jest powstrzymanie zmian klimatycznych, możliwe jest na różne sposoby i za pomocą różnych technologii?.

W rządzie też sytuacja się zmienia ? Michał Kurtyka z Ministerstwa Energii, odpowiedzialny za grudniowy szczyt klimatyczny COP24 w K...