Coraz więcej miast, w których funkcjonują straże miejskie, decyduje się wydzielić w obrębie tych jednostek specjalne formacje specjalizujące się w działaniach na rzecz ochronny środowiska. Jakie efekty to przynosi?

Straże miejskie w Polsce, po 25 latach pracy na rzecz społeczności lokalnych, przechodzą największy w historii kryzys ? podważany jest sens ich istnienia. Coraz częściej kwestionowana jest potrzeba utrzymywania takiej formacji na rzecz wspierania policji. W 2015 r., po odebraniu uprawnień do obsługi urządzeń rejestrujących (w tym fotoradarów), zlikwidowano kilkanaście mniejszych oddziałów. Jednak nadal ponad 500 oddziałów straży miejskich i gminnych w kraju codziennie wypełnia swoje ustawowe zadania. To olbrzymi potencjał ludzki, który z powodzeniem może wypełniać oczekiwania mieszkańców. Zatem jakie zadania powinien realizować szeregowy strażnik, ażeby mieszkańcy zamiast o likwidacji mówili o powiększaniu szeregów straży?

Inne myślenie

Poznańska straż miejska należy do grona pierwszych formacji gminnych, jakie 25 lat temu powołano do życia. Początkowe lata istnienia to szybki rozwój tej formacji ? pod względem zarówno ilości zatrudnianych strażników, jak i zakresu realizowanych zadań. Takie hasła jak nielegalne parkowanie, dzikie wysypiska śmieci, a później fotoradar i patrole szkolne na stałe wpisały się w codzienny kalendarz poznańskiej straży. Lata mijały, a straż w zasadzie nie zmieniała się...