Gospodarka obiegu zamkniętego rozumiana jest przez wielu wyłącznie jako zwiększanie odpowiedzialności za odpady i zwiększenie poziomów recyklingu. A przecież pierwszą zasadą jest unikanie wytwarzania, czyli zmniejszenie ilości odpadów.

Połączenie nowoczesnego designu z ochroną środowiska ważne jest nie tylko dla twórców, projektantów i producentów, ale także dla konsumentów. Ekoprojektowanie zakłada takie wytwarzanie przedmiotów codziennego użytku, aby możliwe było ich późniejsze przetworzenie. Ale jak ekoprojektować skutecznie?

Z prawnego punktu widzenia

Z końcem 2017 minęły dwa lata, odkąd Komisja Europejskiej ogłosiła pakiet propozycji dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego (ang. Circular Economy Package, CEP). Całkiem niedawno instytucjom unijnym i krajom członkowskim udało się osiągnąć porozumienie o ostatecznych zapisach istotnego elementu pakietu, jakim była nowelizacja dyrektywy odpadowej i powiązanych przepisów o odpadach strumieniowych (baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, pojazdy).

Obecnie, równolegle do dyskusji ?odpadowej?, trwają prace wynikające z drugiej części pakietu, czyli ?Planu działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego?. Obejmują one propozycje działań Komisji Europejskiej w kierunku zamykania obiegu. Jednym z wielu c...