Z punktu widzenia ochrony środowiska najlepszym opakowaniem jest takie, którego nie ma. Nieistniejące opakowanie gwarantuje bowiem brak powstania w przyszłości odpadu opakowaniowego, wymagającego zbiórki i dalszego zagospodarowania. To jednostronne spojrzenie nie ma oczywiście zastosowania w życiu codziennym.

Niedobór lub niewłaściwe dostosowanie opakowań skutkować może poważnymi konsekwencjami, zarówno dla bezpieczeństwa produktu, jak i dla zdrowia i życia ludzi. W jaki zatem sposób sprawić, aby opakowanie niezbędne dla danego wyrobu stało się jednocześnie przyjazne dla środowiska naturalnego? W wielu przypadkach jest to możliwe dzięki procesowi ekoprojektowania.

Projektowanie z myślą o środowisku

Od konsumentów wymaga się prawidłowej segregacji odpadów, wytwarzanych przez nich w gospodarstwach domowych, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do zabudowy wielomieszkaniowej. Od podmiotów odbierających odpady oczekuje się ich efektywnej zbiórki, sortowania i przetwarzania oraz dostarczania wysokiej jakości surowców wtórnych, zdatnych do ponownego wykorzystania w procesach produkcyjnych. Bardzo często zapomina się jednak, że do osiągnięcia powyższych celów niezbędne jest również pełne zaangażowanie przedsiębiorców wprowadzających towary do obrotu, ponieważ to właśnie od szeregu ich decyzji zależy dalszy sposób postępowania z wyrobami po zakończeniu etapu ich użytkowania. Jest to widoczne zwłaszcza w przypa...