Prowadzone przez urzędy i przedsiębiorstwa działania ekologiczne skierowane są głównie do dzieci i starszych mieszkańców miast i gmin. Zdecydowanie brakuje akcji promujących selektywną zbiórkę odpadów wśród młodzieży akademickiej. Dlatego takie organizacje jak Stowarzyszenie MANKO z Krakowa zasługują na szczególne uznanie.


Stowarzyszenie powstało w 2005 r. z inicjatywy członków redakcji Miesięcznika Studenckiego „MANKO” i – oprócz tego czasopisma – wydaje również pismo poświęcone wielokulturowości „Templar Network Magazine”. Wśród szerokiego wachlarza działań organizacji znalazły się kampanie prozdrowotne, edukacyjne, charytatywne, kulturalne i oczywiście ekologiczne. Celem stowarzyszenia jest promocja aktywnych i odpowiedzialnych postaw społecznych, zdrowego stylu życia, wolności słowa i demokracji, a także przeciwdziałanie bezrobociu wśród młodych ludzi oraz rozwój kulturalny. Poza tym od początku swojej działalności MANKO efektywnie działa w kierunku edukacji ekologicznej, głównie wśród studentów. Jak twierdzi Magdalena Petryniak, członek zarządu MANKO, działania te są bardzo potrzebne, ponieważ studenci to grupa ludzi, która niewielką rolę przywiązuje do dbałości o środowisko przyrodnicze.
– Często ekologia postrzegana jest przez studentów jako dziedzina nieciekawa, jako obszar życia, który ich nie dotyczy. Kojarzą ją z aktywistami na rzecz ochrony przyrody czy spektakularnymi klęskami dotykającymi Ziemię. Niestety, nasze badania w środowisku akademickim Krakowa pokazały, że niewielu studentów prowadzi selektywną zbiórkę odpadów czy troszczy się o oszczędzanie energii. Obraz ten jest o tyle smutny, iż jest on kalką naszego społeczeństwa, które w Europie jest na odległym miejscu pod względem świadomości i działań ekologicznych – mówi M. Petryniak.
Ale młodzi ludzie to także grupa bardzo elastyczna, otwarta na nowości i zmiany. Dlatego kluczem dotarcia do studentów są działania niekonwencjonalne, a przez to interesujące. I właśnie w taki sposób stowarzyszenie organizuje swoje akcje ekologiczne.
– Jeśli ekologia ma dotrzeć do młodego pokolenia, powinna być pokazywana w sposób ciekawy, świeży i w języku młodych – podkreśla M. Petryniak.

W ramach happeningu EkoART odbył się m.in. pokaz mody papierowej.


Ekoprojekty
Początkiem działań promujących selektywną zbiórkę odpadów w Krakowie był I Festiwal Recyklingu w 2003 r., podczas którego MANKO zachęcało krakowskich żaków do segregacji odpadów. Z roku na rok działania ekologiczne prowadzone były na większą skalę i cieszyły się w środowisku studenckim coraz większym zainteresowaniem. Na przykład w ramach III edycji Festiwalu Recyklingu, wiosną 2005 r., MANKO zorganizowało zbiórkę makulatury nagradzaną kubkiem kawy lub biletem do kina, a we wrześniu tegoż roku przyłączyło się do „Tree Planting Day”. Podczas tego ogólnoświatowego dnia sadzenia drzew jedno z podkrakowskich nielegalnych wysypisk obsadzono młodymi drzewkami.
Zorganizowany 5 grudnia 2006 r. I Akademicki Dzień Ekologii rozpoczął całoroczny projekt edukacyjny EkoSegregacja 2007, który miał na celu szerzenie wiedzy i wpajanie prośrodowiskowych nawyków młodzieży akademickiej i uczniowskiej. W ramach EkoSegregacji w kwietniu 2007 r. odbyło się Międzynarodowe Seminarium Ekologiczne Eco-Zone, podczas którego młodzież z sześciu krajów europejskich (Bułgarii, Hiszpanii, Malty, Polski, Rumunii i Walii) wymieniła się swoimi przemyśleniami na temat selektywnej zbiórki odpadów, globalnych zmian klimatu oraz ekologicznych rozwiązań transportowych. W październiku ub.r. stowarzyszenie zorganizowało kolejną akcję w ramach EkoSegregacji 2007 – happening EkoART. Było to niekonwencjonalne przedstawienie łączące światło, muzykę i modę papierową. W programie znalazła się wystawa fotografii, pokaz Fire Show i mody papierowej przy muzyce etniczno-elektronicznej oraz konkurs na rzeźbę ekologiczną z papieru i butelek PET. Ta nietypowa, a zarazem bardzo ciekawa akcja miała na celu zwrócenie uwagi studentów na potrzebę oszczędzania i recyklingu papieru. Ostatnim z projektów wpisujących się w EkoSegregację 2007 była zorganizowana w listopadzie przez MANKO i Elektrociepłownię „Kraków” Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Krótkich Form i Reklam Ekologicznych „EkoWizja”. Podczas Festiwalu prezentowano filmy ekologiczne przesłane przez szkoły i grupy nieformalne z całej Polski.
Wszystkie te działania sprawiły, że Kapituła Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu postanowiła przyznać Stowarzyszeniu MANKO wyróżnienie w kategorii „Edukacja Ekologiczna”.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, iż zostaliśmy uhonorowani nagrodą Mistrza Edukacji Ekologicznej. Jest to dla nas mobilizujące do kontynuacji naszych działań. Sukces ubiegłorocznej kampanii EkoSegregacja 2007 utwierdził nas w przekonaniu, iż warto wystartować w Konkursie i pokazać nasze osiągnięcia – mówi M. Petryniak


Efekty przede wszystkim
Wyróżnienie w Konkursie o Puchar Recyklingu jest z pewnością miłym podsumowaniem dotychczasowych działań Stowarzyszenia MANKO na rzecz ekologii. Najważniejsze są jednak efekty, jakie przynoszą akcje organizowane przez MANKO. Tego typu działania na pewno zwiększają świadomość wśród młodzieży oraz przyczyniają się do promocji ekologicznego stylu życia.
– Cały czas na łamach miesięcznika „MANKO” będziemy kontynuować dział „Ekologia”, w którym będziemy prezentować ciekawe inicjatywy i obowiązujące prawo oraz zachęcać do działalności ekologicznej. W tym roku planujemy kampanię promującą selektywną zbiórkę odpadów oraz spotkania dla dziennikarzy dotyczące ekologii – zapewnia M. Petryniak.

Aleksandra Kowalczyk
koordynator konkursów