Szybki postęp badań naukowych jest charakterystyczną cechą współczesnego rozwoju ludzkości. Jest to szczególnie widoczne na przykładzie nauk technicznych. Stanowią one, obok inwestycji gospodarczych, podstawowy czynnik postępu technicznego w przemyśle oraz w dziedzinie ochrony środowiska, w tym w technologii oczyszczania ścieków.

Nieustanny i dynamiczny rozwój zmusza do zacieśnienia współpracy projektantów z ośrodkami naukowo-badawczymi. Koszt lepiej i na wyższym poziomie opracowanego projektu jest stosunkowo niewielki, lecz umożliwia on zamortyzowanie urządzeń w krótszym czasie. Natomiast dokonywanie zmian w dalszych fazach cyklu inwestycyjnego wiąże się z większym kosztem oraz trudnościami realizacyjnymi.
Zagadnienie to jest istotne m.in. dla technologii oczyszczania ścieków, gdyż to ona stanowi główne źródło efektów ekologicznych i ekonomicznych.
Współczesny projektant musi brać pod uwagę, że to, co stanowiło w niedawnej przeszłości przedmiot badań podstawowych i publikacji naukowych, jest najczęściej już zrealizowane w teraźniejszości, zaś to, co obecnie jest na etapie badań laboratoryjnych, ma szanse praktycznego zastosowania w bliskiej przyszłości.
Nowoczesne projektowanie wymaga więc zdecydowanego wyprzedzania obecnych dok...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?