Nowatorska biorafineria rolnicza funkcjonująca w holenderskim gospodarstwie doświadczalnym obok podstawowej funkcji, jaką jest chów bydła mlecznego, odgrywa jednocześnie rolę biogazowni, instalacji do odzysku azotu i fosforu oraz stawów przeznaczonych do uprawy rzęsy wodnej, wpisując się tym samym w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

Pozornie nieograniczone możliwości rozszerzania powierzchni upraw, eksploatacji paliw kopalnych i surowców w Europie, później także w Nowym Świecie, Azji i Afryce napędzały w historii ludzkości światową gospodarkę, przyczyniając się do cywilizacyjnego i ekonomicznego rozwoju społeczeństw i państw od czasów wielkich odkryć geograficznych. Na przełomie XX i XXI w. ten atrakcyjny w sferze wytwórczej sposób gospodarowania zasobami, określony w 1966 r. przez brytyjskiego ekonomistę K.E. Bouldinga mianem ?cowboy economy? (wzorem podboju Dzikiego Zachodu), przestał być akceptowalny społecznie, politycznie i w pewnej mierze gospodarczo. Kurczące się zasoby surowców, nieodwracalne zmiany w środowisku przyrodniczym oraz postęp naukowy ? zwłaszcza w dziedzinie biotechnologii ? stały się impulsem do formułowania nowych koncepcji funkcjonowania gospodarki.

Zasadniczym założeniem gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy) jest możliwość wielokrotnego użycia materiałów w kolejnych cyklach produkcji wysokowartościowych produktów oraz energii. W tym sensie materiały odpadowe powstające na różnych etapach ? pozys...