Eksploatacja sieci kanalizacyjnej

Zespół czynności, czynników organizacyjnych, techniczno-technologicznych i ekonomicznych, których zadaniem jest zapewnienie właściwego stanu technicznego oraz funkcjonowania obiektu od momentu przyjęcia do eksploatacji do chwili zakończenia jego użytkowania, z osiągnięciem efektu użytkowego na zadanym poziomie, nazywamy eksploatacją systemu kanalizacyjnego.

Eksploatacja kanałów w przedsiębiorstwach wodociągowych i kanalizacyjnych jest procesem bardzo złożonym. Ogólne zasady eksploatacji systemów kanalizacyjnych (grawitacyjnych) reguluje norma PN-EN 752/7:2002 Zewnętrzne systemy kanalizacyjne. Część 7: Eksploatacja i użytkowanie. Prawidłowy proces eksploatacji sieci kanalizacyjnej to stan, w którym ścieki są odprowadzane bez zakłóceń. Najtańszym sposobem transportu ścieków, a zarazem najpopularniejszym, jest ich odprowadzenie systemem przewodów kanalizacyjnych. Na rys. 1 zestawiono czynności, jakie powinna obejmować poprawna eksploatacja systemów kanalizacyjnych.

Zapewnienie poprawnych warunków eksploatacyjnych układu wymaga przede wszystkim przeprowadzania systematycznej konserwacji zarówno samej sieci kanalizacyjnej w celu zapewnienia sprawności działania przewodów, jak i uzbrojenia i urządzeń towarzyszących. Bardzo ważne jest utrzymanie właściwych obciążeń przewodów kanalizacyjnych poprzez stałą kontrolę, analizę i regulację ich pracy. Eksploatacja sieci kanalizacyjnej to...