Kalendarz imprez branży wod-kan wzbogacił się o nową konferencję, organizowaną przez firmę Abrys. Seminarium ?Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków?, skierowane głównie do specjalistów w zakresie eksploatacji tych obiektów, odbyło się w dniach 2-3 lutego br. w Iławie.

Polskie obiekty gospodarki wod-kan rozwijają się prężnie i w wielu aspektach osiągają zachodnie standardy. W ostatnich latach powstało sporo nowych oczyszczalni ścieków, a te istniejące zostały poddane modernizacji. Jak podkreśla Cezary Jędrzejewski z PEWiK-u GDYNIA: ? Najbliższe lata również powinny obfitować w kolejne inwestycje w krajowych oczyszczalniach ścieków, ponieważ niewielkie oczyszczalnie (10 000-15 000 RLM) muszą szybko dostosować swoje technologie do wymogu podwyższonego usuwania biogenów, natomiast oczyszczalnie średniej wielkości, a także te duże, które jeszcze tego nie zrobiły, powinny zmodernizować swoją gospodarkę osadami ściekowymi. 

Pierwsza edycja seminarium ?Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków? dotyczyła głównie wyzwań stojących przed eksploratorami, którzy zdecydowali się na rozbudowę i modernizację swoich obiektów, kierunków rozwoju oczyszczalni ścieków, nowych technologii, a także podniesienia efektywności ekonomicznej systemów wod-kan.

Światowe innowacje w polskich obiektach

Polskie obiekty gospodarki wod-kan podążają za światowymi trendami, a technologie w nich wykorzystywane są coraz bardziej wydajne i energooszczędne. Profesor Marek Gromiec opisał innowacyjną technologię tlenowego granulowanego osadu czynnego Nereda, która po raz pierwszy została wdrożona w Polsce w oczyszczalni ?Fregata? w Rykach. Działanie technologii, która funkcjonuje od 3 grudnia 2015 r., polega na wykorzystaniu i kontrolowaniu warunków, w których biomasa formuje się w postaci granul, a nie tradycyjnych kłaczków. Takie aglomeraty pozwalają na uzyskanie symultanicznych warunków beztlenowych, anoksycznych i tlenowych w obrębie granul, co redukuje potrzebę stosowania wielokomorowych reaktorów oraz recyrkulacji.

Nowinkę technologiczną przedstawiła także Irena Jankowska z PWiK Morąg, która opisała modernizację oczyszczalni ścieków w Jędrychówku. Jest to jedyny obiekt w kraju wykorzystujący technologię fermentacji osadu nadmiernego, która integruje hydrolizę termiczną i fermentację termofilową. Organizatorzy konferencji umożliwili uczestnikom przyjrzenie się z bliska tej innowacyjnej technologii podczas wyjazdu technicznego do oczyszczalni należącej do PWiK w Morągu.

Zainteresowanie uczestników wzbudziło także wystąpienie Andrzeja Kruka z firmy Saur Konstancja, który na przykładzie gm. Konstancin Jeziorna opowiedział, jak z powodzeniem udało się zmodernizować oczyszczalnię ścieków dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. ? Ciężar problemów i ryzyka związanych z modernizacją, finansowaniem i eksploatacją oczyszczalni, a także dalszych inwestycji został przeniesiony na partnera prywatnego ? oznajmił A. Kruk. Ponadto firma Saur umożliwiła gminie uwolnienie własnych środków budżetowych na inne działania, przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę kanalizacyjną oraz wsparcie merytoryczne w zakresie wodociągów i kanalizacji.

Oszczędna oczyszczalnia

W ostatnim czasie silny nacisk kładzie się na zwiększenie efektywności ekonomicznej systemów wod-kan. Przykładem takich działań może być zapewnianie samowystarczalności oczyszczalni ścieków pod kątem produkcji energii elektrycznej i cieplnej. O tym, jak funkcjonuje taki obiekt, opowiedział Piotr Kowalski z Wodociągów i Kanalizacji w Iławie.

Duże oszczędności, dzięki wykorzystaniu alternatywnych źródeł, udało się uzyskać także w Wodociągach Kieleckich. Ziemowit Nowak, reprezentujący kieleckie przedsiębiorstwo, opowiedział o wykorzystaniu biogazu do produkcji energii elektrycznej. ? Budowa węzła energetycznego to inwestycja o wyjątkowo krótkim okresie zwrotu (poniżej 5 lat) ? mówił.

Kieleckie Wodociągi wprowadziły także inną technologię wykorzystania energii odnawialnej w przedsiębiorstwie ? stosują energię słoneczną do podgrzewania wody użytkowej. ? Dzięki zainstalowaniu w 2012 r. instalacji solarnej w 2014 r. w stosunku do roku 2013 r. ilość zużytego oleju opałowego zmalała z 10,5 tys. litrów do 9 tys. litrów, a więc o 14% ? wyjaśniał Z. Nowak.

Martyna Matuszczak