Elastyczność polskiego rynku pracy Cz. II
Kwestia odgórnie zapewnionego minimalnego poziomu płac – oprócz poczucia bezpieczeństwa zatrudnionych i gwarancji godziwego utrzymania pracownika – pełni wiele innych funkcji. Fakt ten przemawia za tym, że postulowane kierunki zmian w przedmiocie płacy minimalnej nie tylko nie powinny sprowadzać się wyłącznie do kwestii całkowitego eliminowania jej gwarancji z zapisów prawa pracy, ale też nie mogą być z nimi utożsamiane.
Niemniej jednak konieczne jest dokonanie dywersyfikacji wysokości płacy minimalnej w oparciu o kryterium grupy beneficjentów. Zupełnie inne potrzeby charakteryzują bowiem osoby, które zaczynają kształtować ścieżkę swojej kariery zawodowej, a inne oczekiwania mają osoby posiadające zobowiązania (rodzinne, zawodowe itp.). W swoim założeniu płaca minimalna ma na celu ochronę osób najsłabiej sytuowanych, zapobieganie ubożeniu i niwelowanie nierówności płacowych. Minimalny gwarantowany poziom wynagrodzenia to również instrument kształtowania popytu na pracę, a przez to narzędzie oddziaływania na lokalny rynek pracy. Ten poziom stanowi zatem płaszczyznę analiz, mających na celu zoptymalizowanie realizacji potrzeb i oczekiwań obu stron stosunku pracy.
Kształtowanie się poziomu płacy minimalnej w wybranych krajach przedstawiono na rysunku. Jego analiza pozwala odpowiedzieć na pytanie, jak w odniesieniu do za...