Dalie są niezastąpione w naturalistycznych kompozycjach, na rabatach, kwietnikach, jak również w pojemnikach, donicach i misach. Wystarczy poświęcić im nieco uwagi, a będą cieszyły oko od lata do późnej jesieni.


Dalie w kompozycji z innymi roślinami 

Dalie (georginie) pochodzą z górzystych rejonów Meksyku i Ameryki Środkowej, gdzie są bylinami. W Polsce nie zimują w gruncie i dlatego stosowane są jako rośliny sezonowe, których karpy jesienią należy wykopać i przechować do następnego sezonu w chłodnym pomieszczeniu. Rodzaj dalia liczy ok. 30 gatunków, jednak w uprawie znajdują się przede wszystkim mieszańce zebrane pod nazwą dalia ogrodowa (Dahlia x cultorum).
Liczba odmian dalii nie jest obecnie dokładnie znana. Szacuje się, że jest ich ok. 20 tys. Różnią się nie tylko barwą kwiatów. Znane są niewielkie odmiany o kwiatostanach mających zaledwie 2-3 cm średnicy. Jednak uprawiane są także swoiste olbrzymy, osiągające ok. 2 m wysokości. Niektóre tworzą kwiatostany o średnicy nawet 30 cm. Również ich kształt może być zróżnicowany. Na podstawie tej ostatniej wymienionej cechy utworzono 10 grup odmian, których charakterystyk...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?