Roryssnące koszty produkcji oraz przesyłu energii elektrycznej i ciepła powodują coraz większe zainteresowanie koncepcjami zakładającymi odejście od wytwarzania scentralizowanego i produkcję energii na potrzeby indywidualnych odbiorców. Potencjalnymi odbiorcami energii produkowanej w tego rodzaju układach wytwórczych są zakłady przemysłowe, szkoły, szpitale, centra handlowe, osiedla mieszkaniowe. Podstawowym źródłem korzyści z tego rodzaju inwestycji jest pozyskanie ciepła i energii elektrycznej po rzeczywistych kosztach jej wytworzenia, przy minimalnych stratach przesyłu i związanych z tym kosztach. Pozostałe zalety tego typu rozwiązań tkwią w oszczędności paliw pierwotnych, ograniczeniu wpływu na środowisko, uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców energii.

Określenie kogeneracji rozproszonej


Pod pojęciem rozproszonego wytwarzania energii rozumie się najczęściej produkcję energii elektrycznej i/lub ciepła w układach małej i średniej mocy, zlokalizowanych w pobliżu bezpośrednich użytkowników energii.
Moce typowych układów rozproszonego wytwarzania energii wahają się od kilkudziesięciu kW do kilkunastu MW, w niektórych przypadkach do ok. 100 MW. Podział ten nie jest sztywny i literatura przedmiotu podaje również inne wartości mocy, zwłaszcza w odniesieniu do górnej granicy1, 2.
Najbardziej charakterystyczną cechą tego rodzaju układów wytwórczych...