Elektronizacja zamówień o wartości krajowej

Nowe Prawo zamówień publicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., dodatkowo wtedy upłynie przewidziany w ustawie nowelizującej z 22 czerwca 2016 r. termin zawieszający elektronizację tzw. zamówień o wartości krajowej.

W konsekwencji wraz z nadejściem wyżej wymienionej daty zasadniczemu ujednoliceniu ulegną warunki komunikacji zamawiających z wykonawcami z wykorzystaniem kanałów elektronicznych. Niemniej jednak w nowym P.z.p. przewidziano swoiste rozwiązania względem zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne.

Elektronizacja komunikacji

Rozszerzenie zelektronizowanego sposobu komunikowania się zamawiających z wykonawcami w toku udzielania zamówień publicznych stanowiło jedną z czołowych zmian, jaką przyniosła implementacja pakietu dyrektyw zamówieniowych z 2014 r. W przestrzeni krajowej powyższe następowało etapowo. Od 18 kwietnia 2017 r. komunikacja elektroniczna objęła centralnych zamawiających. Następnie od 18 kwietnia 2018 r. zelektronizowano JEDZ (jednolity europejski dokument zamówienia), by od 18 października 2018 r. zamawiający inni niż centralni przy udzielaniu zamówień o tzw. wartości unijnej byli zobowiązani do komunikowania się domyślnie za pośrednictwem kanałów elektronicznych. Pierwotnie w ostatniej ze wskazanych dat elektronizacją objęte miały być również zamówienia o wartości krajowej. Data ta została jednak przesuni...