Farma fotowoltaiczna atrakcyjnym siedliskiem dla ptaków?

Nie tylko turbiny wiatrowe są postrzegane jako zagrożenie dla ptaków. Pojawiają się też głosy, że zagrażają im panele fotowoltaiczne. Co na ten temat mówią naukowcy?

W artykule ?Wpływ paneli fotowoltaicznych na bezkręgowce?, który ukazał się w styczniowym wydaniu ?Przeglądu Komunalnego?, przedstawiliśmy wpływ farm fotowoltaicznych na bezkręgowce. Oczywistym jest, że owady i pająki, stanowiące ważne źródło pokarmu ptaków, będą wpływały na ich liczebność i zagęszczenie, także na obszarach zajętych przez panele słoneczne. Jednakże interakcje ptaków z panelami i strukturą towarzyszącą mają znacznie szerszy, niż wyłącznie troficzny, charakter.

Podobnie jak w przypadku wielu inwestycji, także tych dotyczących energii i jej przesyłu (np. turbiny wiatrowe i linie elektroenergetyczne), sporo prac badawczych, a później także ich popularyzacja i przekaz trafiający do szerszego grona odbiorców skupiają się wyłącznie na negatywnych efektach wpływu na środowisko. Jednakże niewielu przekazujących te komunikaty dostrzega, że negatywne postrzeganie wywołuje nie tylko efekt sprzeciwu, ale też rzeczywistą chęć poprawy istniejących instalacji. Przykładem są prace dotyczące lokalizacji, konstrukcji i sposobu użytkowania turbin wiatrowych czy też zabezpieczania linii przesyłowych przed kolizjami z ptakami. Na mniejszą skalę kwestionuje się sens fotowoltaiki i podkreśla jej...