Prowadzący instalacje lub urządzenia emitujące pyły i gazy do atmosfery są zobowiązani do okresowych lub ciągłych pomiarów emisji zanieczyszczeń. Za przekroczenie dopuszczalnych wielkości emisji wymierzane są administracyjne kary pieniężne.
Podstawowe zasady ochrony środowiska, w tym w szczególności ochrony powietrza zostały zdefiniowane w Ustawie z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (P.o.ś)1.Zgodnie z art. 6 tego aktu prawnego ten, kto podejmuje działalność mogącą negatywnie oddziaływać na środowisko, jest obowiązany do zapobiegania temu oddziaływaniu. Natomiast w przypadku braku pełnego rozpoznania w tym zakresie należy, kierując się przezornością, podjąć wszelkie możliwe środki zapobiegawcze.
Art. 7 określa zasadę obowiązującą w Unii Europejskiej „zanieczyszczający płaci”: kto powoduje zanieczyszczenie środowiska, ponosi koszty usunięcia skutków tego zanieczyszczenia, oraz kto może spowodować zanieczyszczenie środowiska, ponosi koszty zapobiegania temu zanieczyszczeniu. W Polsce główny ciężar kosztów wykonywania pomiarów emisji gazów i pyłów do powietrza powierzono prowadzącym instalacje lub eksploatującym urządzenia, które powodują emisję zanieczyszczeń do powietrza.
Zgodnie z art. 85 ustawy, ochrona powietrza polega na zapewnieniu jak najlepszej jego jakości, w szczególności przez utrzymanie poziomów substancji w pow...