Energetyczne problemy transportu publicznego
Dla światowych gospodarek baza dostępnych obecnie surowców odgrywa niezwykle ważną rolę, zaś stosowane technologie energetyczne, niewymagające dostaw odpowiednich surowców zawierających w sobie pokłady energii chemicznej, nie stoją jeszcze na tak wysokim poziomie rozwoju, by z powodzeniem zastępować nimi konwencjonalne źródła. Dokładnie taka sama sytuacja występuje w motoryzacji.
Z każdym rokiem życie nabiera coraz większego tempa. Pociąga to za sobą różnorakie konsekwencje, które oddziałują na każdego z nas, ale też na środowisko. Rosnące zapotrzebowanie energetyczne nie dotyczy wyłącznie energii elektrycznej. Istotna jest też energia cieplna, potrzebna między innymi do ogrzewania. Nie mniejsze znaczenie ma para technologiczna, wykorzystywana w procesach przemysłowych. Ostatecznie bardzo istotne jest także gospodarowanie paliwami.
Przemysł paliwowy korzysta w zdecydowanej mierze z ropy naftowej oraz pochodnych, powstałych na skutek jej rafinacji. Uzależnienie transportu od paliw kopalnych pociąga za sobą wiele nieprzyjemnych skutków i nie chodzi tu już nawet o kwestie ingerencji w środowisko poprzez ich wydobywanie czy też narastający poziom hałasu, z uwagi na stale wzrastającą liczbę samochodów na drogach. Podstawowym problemem jest zanieczyszczenie powietrza, objawiające się nie tylko smogiem ...