W Polsce, każdego roku powstaje ok. 3 mln m3 serwatki. Powstające odcieki pofiltracyjne, tzw. permeaty, stanowią w zakładach mleczarskich olbrzymi problem. Dotychczas nie opracowano efektywnych i ekonomicznych metod zagospodarowania permeatów.

Podejmowane są próby wykorzystania ich w przemyśle spożywczym i w biotechnologii. Permeat może być również wykorzystywany do produkcji pianki poliuretanowej lub biologicznie rozkładalnych plastików1.
Z przeglądu literatury wynika, że istnieje możliwość efektywnego wytwarzania paliw w postaci alkoholu etylowego oraz biogazu, z serwatki słodkiej lub kwasowej.2-5 Niewiele jest jednak doniesień na temat możliwości energetycznego wykorzystania permeatów po ultrafiltracji lub nanofiltracji serwatki.
Innowacyjna technologia biokonwersji serwatki i permeatów do wysokoenergetycznych składników (etanol, metan) może w przyszłości stać się łatwym i ekonomicznym sposobem ich zagospodarowania. Proponowany układ technologiczny opiera się na wykorzystaniu następujących po sobie, odmiennych szlaków fermentacyjnych (rys.).
W pierwszym reaktorze, w procesie fermentacji alkoholowej, z laktozy obecnej w permeacie i serwatce powstanie bioetanol. Wykorzysta się tutaj szczepy drożdży zdolne do bezpośredniego rozkładu laktozy do etanolu. Sterowanie procesem ukierunkowane zostanie na uzyskanie wysokiej produktywności etanolu z jednoczesnym wysokim stopniem biodegradacji laktozy. W drugim reaktorze p...