Energetyka w Polsce stoi obecnie na rozdrożu. Rozrywana przez dyrektywy Unii Europejskiej, krajową politykę oraz prywatny biznes ledwo radzi sobie z bieżącymi problemami.

Jednak taki stan długo nie potrwa ? jeśli obecny pat energetyczny się nie zakończy, to w naszych gniazdkach zabraknie prądu.

Aby poznać obecną sytuację na rynku energii elektrycznej w Polsce należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych elementów. Upraszczając, można wskazać pięć najważniejszych: możliwości produkcyjne elektrowni węglowych, zapotrzebowanie na prąd, wytyczne Unii Europejskiej związane z emisją CO2 i odnawialnymi źródłami energii,  możliwości przesyłowe sieci energetycznych oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju. Uporządkowanie wymienionych czynników pozwoli przyjąć właściwą dla Polski politykę energetyczną. Zadanie to nie jest łatwe, bo ile stron, tyle zdań.

Węgiel i stara technologia

Zacznijmy jednak od początku. Możliwości produkcyjne elektrowni węglowych są coraz mniejsze ze względu na ich stan techniczny. Ma to dość duże znaczenie, bo udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2012 r. wyniósł 88,6%. Wprawdzie łatwo dostępnego surowca mamy coraz mniej, ale tak naprawdę nie to jest najważniejsze... Przede wszystkim większość naszych elektrowni lata świetności ma już dawno za sobą ? są nieefektywne, a ich obecny stan nie pozwala wyprodukować takiej ilości energii, jaka jest nam potrzebna. Natomia...