Z Andrzejem Kassenbergiem, prezesem Instytutu na rzecz Ekorozwoju, rozmawia Urszula Wojciechowska

Jakie znaczenie dla Pana jako ekologa mają odnawialne źródła energii?
Odnawialne źródła energii (OZE), z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, mają wiele istotnych znaczeń. Przede wszystkim wytwarzanie energii bazuje na odnawialnych zasobach i dopóki nie przekroczy się skali odnawialności, to zasoby takie są praktycznie niewyczerpywalne, w przeciwieństwie do zasobów nieodnawialnych, których czas użytkowania wyznacza ich dostępność na świecie i skala pozyskiwania.
Przechodzenie z zasobów nieodnawialnych na odnawialne nawiązuje do zasady sprawiedliwości międzypokoleniowej, tzn. użytkując je rozsądnie, nie uszczuplamy możliwości rozwoju następnym generacjom. Ważkie jest także mniejsze obciążenie środowiska, jakie powodują OZE w stosunku do paliw kopalnych. W szczególności podkreśla się ich znaczenie dla ochrony klimatu globalnego, choć także przyczyniają się do ograniczenia innych zanieczyszczeń.
Nie bez znaczenia dla społecznego wymiaru zrównoważonego rozwoju jest fakt tworzenia przez energetykę odnawialną miejsc pracy w większym stopniu niż energetyka tradycyjna (o 2,5 razy więcej na jednostkę produkcji) oraz energetyka jądrowa (o 15 razy więcej). Ostatnim, ale mającym równorzędne znaczenie, jest możliwość tworzenia w oparciu o lokalne źródła energii małych systemów energetycznych, zaspokajających lokalne potrzeby, wzmacniających lokalną gos...