Zarówno zalety jak i wady energetyki wiatrowej zostały już bardzo dokładnie omówione w wielu publikacjach. Mimo iż temat ten jest niewątpliwie kontrowersyjny, szczególnie w kontekście zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej, trudno wyobrazić sobie rozwój energetyki w Polsce z pominięciem tej właśnie gałęzi.

Dyrektywy Unii Europejskiej, a zwłaszcza ta nazywana potocznie dyrektywą „3x20”, stanowią lub będą wkrótce stanowiły podstawę uregulowań prawnych wszystkich krajów członkowskich. Obecny poziom udziału energii OZE w bilansie kraju wynosi ok. 7%. W związku z koniecznością realizacji założeń przytoczonej wcześniej dyrektywy, w 2020 r. energia pochodząca ze źródeł odnawialnych powinna stanowić w Polsce już 15% ogólnego bilansu energetycznego. Jest to tym samym jeden z najistotniejszych powodów i argumentów przemawiających za tym, że rozwój OZE nastąpi także u nas, a poszczególne kraje członkowskie będą musiały go wspomagać.
 
Stan aktualny
Jak podaje CIRE (6 stycznia 2009 r., „Parkiet”) ostatnie miesiące minionego roku przyniosły zmniejszenie krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Mimo to wciąż istnieje konieczność zwiększania udziału czystej energii w bilansie krajowym. Nie można więc spocząć na laurach, gdyż luka pomiędzy obecnym poziomem a pożądanymi 15% jest wciąż s...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?