Kluczowym elementem inwestycji w nowe źródło odnawialne jest uzyskanie warunków przyłączenia i wynegocjowanie oraz podpisanie stosownej umowy zapewniającej przyłączenie wybudowanego źródła.

Wielu inwestorom udało się z sukcesem przejść ten proces. Doprowadzenie do przyłączenia często jednak zaskakuje skalą problemów, dlatego warto zwrócić na nie uwagę i przygotować inwestorów na to, co może się zdarzyć.
 
Z czym może się spotkać inwestor
W praktyce postępowania niektórych (nie wszystkich, co należy podkreślić) operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych („OSD”) można obecnie napotkać dwie podstawowe taktyki służące obronie przed przyłączaniem zwiększonej ilości źródeł odnawialnych. Jest to określanie opłaty przyłączeniowej w zaporowej wysokości oraz odmowa przyłączenia wprost, ze względu na brak technicznych warunków przyłączenia. Procedurę postępowania ilustruje schemat.
Uzupełniającą praktyką prowadzącą w efekcie do odmowy przyłączenia w terminie jest również szeroko stosowane opóźnianie procesu przyłączenia.
Cechą wspólną tych praktyk jest to, że są one co do zasady niezgodne z prawem.
Można zidentyfikować co najmniej dwa podstawowe powody negatywnego nastawienia OSD do wytwórców energii z OZE. Pierwszym i najistotniejszym jest fakt...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?