Prawodawstwo Unii Europejskiej, związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych, stworzyło w wielu krajach europejskich korzystne warunki dla produkcji energii opartej na spalaniu biomasy.

W ostatnich kilku latach w wielu krajach powstały nowe obiekty do spalania paliw z zasobów odnawialnych, a w wielu przypadkach zmodernizowano już istniejące kotły. Główną siłą napędową produkcji zielonej energii jest jej wysoka cena oraz redukcja CO2.
Projekty modernizacyjne mają wiele zalet w porównaniu do budowy nowych bloków. Należą do nich możliwość wykorzystania już posiadanych przez elektrociepłownię pozwoleń, na ogół krótsze okresy pozyskiwania pozwolenia na budowę, wykorzystanie istniejącej infrastruktury, sieć doświadczonych lokalnych dostawców i firm usługowych oraz utrzymanie stanowisk pracy. Koszty inwestycyjne modernizacji są niższe, a okres realizacji projektu krótszy nawet o połowę.
Wszystkie te zalety ułatwiły modernizację przeprowadzoną w Elektrowni Mercure na południu Włoch. Elektrownia jest położona na terenie leśnym, gdzie produkcja oryginalnego paliwa, węgla brunatnego, została w latach 70. przerwana z powodów ekonomicznych. Od tego czasu elektrownia pracowała w oparciu o spalanie ciężkiego oleju opałowego i służyła jako jednostka rezerwowa. Celem modernizacji była zamiana oleju na biomasę bez konieczności stosowania paliwa pomocniczego, w oparciu o przeróbkę jednej z dwóch istniejących jednostek.
Projekt modernizacyjny zost...