Od ponad roku w oczyszczalni ścieków w Rzeszowie działa największa w Polsce i Europie suszarnia osadów ściekowych, wykorzystująca energię słońca.

Fot. 1. Widok ogólny rzeszowskiej suszarni

Instalacja powstała w ramach kompleksowej modernizacji i przebudowy linii przeróbki osadów ściekowych. Suszarnia przerabia rocznie ok. 6 tys. t odwodnionych mechanicznie osadów, uzyskując przy niewielkich nakładach energii redukcję masy na poziomie 75%.
Wykorzystanie do suszenia osadów ściekowych energii słońca jest bezsprzecznie najtańszym sposobem na redukcję masy i objętości tych nader często kłopotliwych odpadów. Otrzymany w wyniku suszenia granulat jest neutralny zapachowo, a dzięki przebiegającej równocześnie higienizacji wolny od jaj pasożytów i bakterii typu Salmonella. Tak więc (o ile nie ma innych przeciwwskazań) może być wykorzystywany w rolnictwie lub współspalany z paliwem węglowym, jako że posiada wartość opałową zbliżoną do węgla brunatnego.

Polski projekt i wykonawstwo
Rzeszowska suszarnia składa się z czterech pokrytych szkłem poliwęglanowym hal o wymiarach 12 x 98 m każda. Łączna efektywna powierzchnia suszenia wynosi 4704 m2. Suszarnia powstała na utwardzonym i wybetonowanym terenie, pierwotnie przeznaczonym pod poletka osadowe. Hale zostały zbudowane przez Polaków w oparci...