Energia ukryta w składowiskach
Składowanie znajduje się najniżej w hierarchii postępowania z odpadami, jednak w naszym kraju wciąż pozostaje najczęstszym sposobem ich zagospodarowania. Mimo prób walki z szarą strefą sporo odpadów trafia również do lasów ? ze szkodą nie tylko dla środowiska, ale też dla energetyki, bo, pod pewnymi warunkami, odpady ze składowisk mogą stać się źródłem energii.
Jeszcze kilkanaście lat temu na polskich składowiskach deponowane było ponad 90% odpadów. Pod koniec 2018 r. w Polsce funkcjonowało 258 składowisk odpadów komunalnych, o łącznej powierzchni ok. 1700 ha. W tym samym roku zamknięto 16 tego typu obiektów. Według danych GUS za 2018 r., aktualnie trafia na nie ponad 42% odpadów komunalnych. Na przestrzeni lat spadek jest więc wyraźny, jednak do średniej unijnej, wynoszącej 25%, naszemu krajowi jeszcze sporo brakuje. Unijna polityka zakłada bowiem odchodzenie od składowania odpadów ? w 2035 r. ma na nie trafiać maksymalnie 10%.
Składowiska pozostają więc jednym z najważniejszych elementów systemu gospodarki odpadami w Polsce i to pomimo iż w 2018 r. odnotowano wzrost udziału odpadów zebranych lub odebranych selektywnie w ogólnej ilości wytworzonych odpadów komunalnych ? było to 28,9%, rok wcześniej 27,1%. Dzieje się tak dlatego, że ? choć wskaźnik 42% składowanych odpadów utrzymuje się od kilku lat na zbliżonym poziomie ? z roku na rok przyrastają ilości ogółem wytwarzanych odpadów komunalnych. W 2018 r. było to aż 325 kg na mieszka...