Energia z osadów ściekowych
Jedną z metod zagospodarowania osadów ściekowych jest przeznaczenie ich do współspalania. Korzyścią jest nie tylko przetworzenie odpadu, ale też powstała energia. W niniejszym materiale omówimy technologiczne aspekty wykorzystywania tej metody.
Miejsce powstawania osadów ściekowych w ciągu technologicznym oczyszczania ścieków ma wpływ na ich rodzaj, co oddziałuje na ich barwę, zapach i strukturę. W zależności od porowatości osadu ściekowego można wyróżnić strukturę komórkową, kłaczkowatą czy też mieszaną.
Na wartość uwodnienia osadów ściekowych ma wpływ rodzaj użytego urządzenia do oczyszczania ścieków, a jego wartość dla osadów pochodzenia organicznego mieści się w granicach od 85 do 99%, zaś dla osadów pochodzenia mineralnego od 50 do 70%. Osady ściekowe jako materiał do współspalania są coraz częściej wykorzystywane w procesach energetycznych. Stanowią alternatywny surowiec do produkcji energii, który przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych. Główne właściwości osadów ściekowych przedstawiono na rys. 1.
Osady ściekowe składają się głównie z substancji organicznych i mineralnych:
- substancja organiczna: 70% (średnio) – główny czynnik determinujący wartość opałową osadów,
- substancja mineralna: 30% – zawiera krzemionkę, glinokrzemiany oraz i...