Odcieki składowiskowe stanowią coraz większe zagrożenie dla środowiska. Mogą zawierać różnorodne zanieczyszczenia, zarówno takie, które są dobrze poznane i regulowane w polskim prawie (np. substancje organiczne, substancje nieorganiczne, w tym metale ciężkie), jak i nowe, które trafiają obecnie do środowiska w wyniku zachodzących zmian w stylu życia konsumentów, a w dalszej kolejności w gospodarce odpadami. 

Nowe zanieczyszczenia (ang. emerging pollutants) identyfikowane w odciekach składowiskowych to związki, których losy nie były wcześniej monitorowane lub nie były one uznawane za groźne, ale obecnie są postrzegane jako potencjalnie niebezpieczne i trudne do usunięcia.

Ilość i skład odpadów

Ilość stałych odpadów wytwarzanych w wyniku rosnącej populacji ludzkiej, intensyfikacji procesów uprzemysłowienia, urbanizacji i niekontrolowanego wzrostu konsumpcji rośnie z dnia na dzień. Szacuje się, że produkcja odpadów komunalnych wzrośnie z 2,1 mld ton w 2020 r. do 3,8 mld ton w 2050 r.1. Składowanie odpadów jest jedną z metod ich bezpiecznego zagospodarowania, jednak z drugiej strony w odciekach identyfikowane są zanieczyszczenia, którym do tej pory nie poświęcano zbyt wiele uwagi. Zaliczamy do nich np. farmaceutyki, substancje chemiczne stosowane w przemyśle, nanomateriały czy zanieczyszczenia biologiczne. Bardzo duż...