Energochłonność procesu napowietrzania a rzeczywistość polskich oczyszczalni komunalnych
W ciągu kilku ostatnich lat przyjęte w polskim prawie regulacje, dotyczące zmniejszania ładunku substancji biogennych i toksycznych wprowadzanych do środowiska naturalnego, wymusiły na eksploatatorach oczyszczalni ścieków komunalnych liczne inwestycje w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.
W celu dostosowania się do wymogów Unii Europejskiej, w tym spełnienia wymagań Dyrektywy Rady 91/271/EWG, zgodnie z ostatnią aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (2015), do 2014 r. wybudowano w Polsce 376 nowych oczyszczalni oraz zmodernizowano 1206 już istniejących.
Dotychczas prowadzone w kraju działania, intensyfikujące skuteczność oczyszczania ścieków komunalnych, przynoszą wymierne korzyści dla środowiska naturalnego, jednak wzrost efektywności usuwania zanieczyszczeń ze ścieków spowodował znaczące zwiększenie kosztów związanych z eksploatacją części ściekowej w oczyszczalni, a także podwyższył koszty zagospodarowania generowanych w procesie oczyszczania odpadów, w szczególności osadów ściekowych1. Dodatkowo dostosowanie polskich oczyszczalni do wymogów UE w bardzo krótkim czasie w wielu przypadkach przyczyniło się do powstawania oczyszczalni bez fazy koncepcyjnej, ale jako gotowego know-how krajów zachodnich (Niemiec, Danii, Szwecji itd.), które nie zawsze mają ?rację bytu? w warunkach polskich. Ponadto nie uniknięto licznych błędów projektowych, w wielu przypadkach pozwalających nawet uzy...