Energochłonność przemysłu w Polsce w latach 2005-2015
Stale rozpędzające się gospodarki światowe determinują większe zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną czy mechaniczną. Istnieją rozwiązania, które umożliwiają obniżenie energochłonności, jednak stale są one wykorzystywane w zbyt małym stopniu.
Zakłady przemysłowe na całym świecie zużywają znaczne ilości energii. Przykładowo nasz rodzimy gigant miedziowy wykorzystuje około 2% krajowego zapotrzebowania na energię.
Energia dla przemysłu
Najniższe zapotrzebowanie energetyczne wykazują sektory tekstylny oraz maszynowy. To właśnie w ich przypadku zauważalne są największe zmiany (spadek) zużycia energii w okresie od 2005 do 2015 roku. Wynoszą one odpowiednio 70% oraz 68%. Trzecią w kolejności jest branża dotycząca środków transportu, która obniżyła zapotrzebowanie o około 62%. Procentowe zmiany w okresach pięcioletnich zamieszczone zostały na rysunku 1.
Energochłonność wybranych (głównych) gałęzi przemysłu została przedstawiona w postaci danych w tabeli 1 oraz zobrazowana na rysunkach 2 i 3. Poszczególne wartości zostały tam ujęte w przeliczeniu na kg oleju ekwiwalentnego (kgoe), odnoszący się do wartości euro wyrażonej w kursie rynkowym z 2005 roku. W przypadku każdego z sektorów widać, mniej lub bardziej wyraźnie, iż w okresie od roku 2005 do 2015 maleje zapotrzebowanie na energię. Dzieje się tak głównie za sprawą wprowadzania udoskonaleń technologii procesowych oraz innowacji, służących efekty...