Obserwuje się dynamiczny wzrost produkcji wyrobów z aluminium w sektorze motoryzacyjnym, budowlanym i opakowaniowym. Dalszy rozwój wymaga nakładów finansowych na innowacje.

Konferencja ?Inteligentne innowacje w przemyśle aluminiowym odbyła się 30 listopada 2017 r. w Warszawie. Zorganizowana została przez Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu, która zrzesza największych i najbardziej innowacyjnych przedstawicieli przemysłu aluminiowego w Polsce. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej (NCBR, Ministerstwo Rozwoju), uczelni wyższych (Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska), instytutów naukowych (Instytut Metali Nieżelaznych, Instytut Chemii Przemysłowej) oraz przemysłu aluminiowego.

W trakcie konferencji dr inż. Justyna Szlagowska-Spychalska z NCBR zaprezentowała programy strategiczne wspierające wzrost innowacyjności w polskim przemyśle. Flagowym programem NCBR wspierającym badania i rozwój jest Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, poddziałanie 1.1.1. ?Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa?, potocznie nazywany szybką ścieżką. Przedstawiciele nauki w trakcie konferencji wskazali główne kierunki prac badawczych dotyczących zastosowania aluminium, prowadzonych na polskich uczelniach wyższych oraz w instytutach badawczych. Z kolei referenci z przedsiębiorstw zwrócili uwagę na dynamiczny wzrost produkcji wyrobów z aluminium w ostatnich latach w Polsc...