Walkę z ubóstwem energetycznym i zanieczyszczeniem powietrza możemy wygrać również w Polsce, gdyż smog nie ma barw politycznych i każdemu szkodzi jednakowo. 

Potrzebujemy jednak efektywnego i powszechnego systemu wspierania termomodernizacji domów jednorodzinnych, szczególnie dla osób niezamożnych ? to główne konkluzje grudniowego Kongresu Energetyki Obywatelskiej.

Co ważne, wnioski te zaczynają przebijać się do świadomości decydentów, twierdzących najczęściej, że polską receptą na smog będą geotermia i elektromobilność. ? Program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, których nie stać na ocieplenie domu, na wymianę okien czy drzwi, nie stać na dobre, nietrujące paliwo ? podkreślił w swoim expose nowy premier, Mateusz Morawiecki.

Powstające ustawy, rozporządzenia i regionalne uchwały antysmogowe regulujące standardy urządzeń grzewczych oraz paliw stałych to krok w bardzo dobrą stronę, ale niewystarczający do zlikwidowania smogu. ? Regulacje prawne są niezbędne, ale nie mogą prowadzić do karania biednych za to, że są biedni. Musi im towarzyszyć system wsparcia ? zauważa Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci i ruchu Więcej Niż Energia, organizatora Kongresu.

Potrzeby są znane. Spośród 5 milionów polskich domów 7 na 10 jest ocieplonych słabo lub wcale.  Vincent Perrault, szef francuskiego rządowego programu ?Mieszkać lepiej? (Habiter Mieux), opowiedział, jakie dzia...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?