Założenia zrównoważonego rozwoju nie spełniły oczekiwań i nie zahamowały wzrostu zanieczyszczeń i ilości gromadzonych odpadów. Czy wdrożenie GOZ-u zmieni oblicze europejskiej gospodarki rynkowej? Czy GOZ stanie się remedium na rosnące ilości odpadów i przyczyni się do wzrostu wykorzystania OZE? O tym przekonamy się w najbliższym czasie.

Według doniesień Światowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency ? IEA), w globalnym systemie energetycznym odnotowuje się wiele zmian kluczowych dla przyszłości światowej gospodarki. Są to szybkie wdrożenia i spadek kosztów technologii odnawialnych źródeł energii, rosnąca elektryfikacja energii, a także wzrost znaczenia państw rozwijających się. Nie bez znaczenia jest przejście na gospodarkę bardziej zorientowaną na usługi i czystą energię w Chinach. Do zmian tych zaliczyć można również kurczenie się zasobów gazu łupkowego i ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz walkę z globalnym ociepleniem (w tym z emisją CO2).

Jednocześnie IEA wskazuje na zmniejszanie się tempa wzrostu globalnego zapotrzebowania na energię, związanego z rozwojem technologii i wzrostem efektywności energetycznej. Przewiduje się, że do 2040 roku wzrost ten wyniesie ok. 30%. Będzie on w dużej mierze pokryty energią z odnawialnych źródeł energii (OZE). Szacuje się, że do 2040 roku odnawialne źródła energii będą stanowić 2/3 inwestycji energetycznych. W polityce unijnej odnawialne źródła energii mają stanow...