Branża AGD rozszerza swoje zaangażowanie w sferze zrównoważonego rozwoju, wyznaczając trendy, jakimi podążają obecnie inne sektory.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) nie odnosi się tylko do kwestii gospodarowania odpadami, ale obejmuje cały cykl życia produktu. To wytwórca, mając świadomość, że 80% całego wpływu produktu na środowisko przebiega w okresie jego użytkowania, musi zadbać o jak najwyższe parametry efektywnościowe urządzenia. Dla producentów odpowiedzialność zaczyna się już w momencie projektowania sprzętu.

Po pierwsze, ekoprojekt

Wbrew pozorom, dzisiejsze pralki, lodówki czy zmywarki to mocno innowacyjne urządzenia pozwalające zaoszczędzić nie tylko czas, ale także znaczne ilości prądu oraz wody. Tylko w ostatnich 15 latach średnie zużycie energii elektrycznej przez duże AGD zredukowano o ponad połowę. Wprowadzono oszczędne silniki inwerterowe, wycofano z produkcji nie tylko freony, ale też F-gazy, powstały nowe układy podgrzewania wody oraz wprowadzono pompy ciepła do suszarek do ubrań, a nawet zmywarek. Urządzenia są projektowane w ten sposób, aby były łatwe w demontażu i zajmowały jak najmniej miejsca w transporcie, a materiały użyte do ich produkcji mogły być w ponad 90% poddane recyklingowi.

Oprócz indywidualnej skłonności producentów do wprowadzania innowacji potęgowanej handlową konkurencją pojawiły się unijne regulacje ekoprojektu (unijna dyrektywa 2005/32/WE), któr...